Agregat na budowę – praktyczny poradnik dla inwestora

Agregat na budowę domu

Świat nie stoi w miejscu. Czasy, w których nie było elektryczności mało kto pamięta. Obecnie prąd stanowi integralną część naszego życia. Wiele lat temu ludzie żyli całkiem inaczej. Czy dziś zdajemy sobie sprawę z tego jak wyglądała nasza cywilizacja przed wynalezieniem światła? Trudno to sobie wyobrazić. Możemy jedynie mniemać, że wszystko zajmowało więcej czasu i było niezwykle pracochłonne. Nawet, wydawałoby się, proste zadania należało robić „na piechotę”. Księgowi konta rozpisywali na papierze, architekci projektowali przy pomocy ołówka i linijki, a inżynierowie stawiali domy jedynie przy pomocy siły własnych mięśni. Teraz wszystko jest prostsze dzięki nowoczesnej technologii i energii elektrycznej. Co jednak zrobić gdy jej zabraknie? Istnieje do tego dobre rozwiązanie, a mianowicie – agregat prądotwórczy.

Dobry agregat prądotwórczy do budowy domu, czyli jaki?

Brak zasilania jest najbardziej odczuwalny podczas prac budowlanych. Zanim na swoją działkę doprowadzisz przyłącze, ekipa majstrów musi sobie jakoś radzić. Bez podłączenia betoniarki, szlifierki czy innych elektronarzędzi nie będziesz w stanie rozpocząć pracy. W takim wypadku zmuszony jesteś radzić sobie w inny sposób, niż podłączenie do sieci. Swój wzrok powinieneś skierować w stronę agregatu prądotwórczego na budowę domu. Z tym urządzeniem uda Ci się przetrwać czas, zanim Twoja posesja zostanie wyposażona w napięcie sieciowe. Jaki model wybrać? Czym się kierować? O tym powiem w dalszej części artykułu.

Sprawa pierwsza. Podejmując się takiego projektu jak postawienie budynku mieszkalnego od podstaw spotkaj się z kierownikiem wykonawczym. Uzyskaj u niego informacje z jakich narzędzi będzie korzystał, a szczególnie zapytaj o typ betoniarki. Sprzęt budowlany zasilany jest w dwojaki sposób: napięciem 230V lub siłą. Dlaczego to takie ważne? Od tej informacji zależy jaki typ generatora będziesz stosować. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej znaleźć firmę, która korzysta z urządzeń zasilanych z sieci. Agregat prądotwórczy jednofazowy w takim przypadku będzie bardziej użyteczny, gdyż później może stać się źródłem awaryjnego zasilania.

Podczas budowy najczęściej ekipy korzystają z wiertarek, szlifierek, wkrętarek i wcześniej wspomnianych betoniarek. Do tego niektóre ekipy posiadają na wyposażeniu czajnik lub małą kuchenkę. Każde z tych urządzeń do właściwego działania potrzebuje odpowiedniej mocy. Można ją określić na podstawie tabliczek znamionowych każdego z urządzeń. Weź też pod uwagę fakt, że informacja, którą tam znajdziesz dotyczy odbiorników rezystancyjnych i do tej wartości musisz dodać około 20% ze względu na większy pobór mocy podczas rozruchu. Pamiętaj także o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Ze wszystkich narzędzi nie korzysta się w jednym momencie, dlatego też rzeczywiste zapotrzebowanie na moc będzie mniejsze i bez problemu wybierzesz dobry agregat prądotwórczy na budowę.

Jakie funkcje powinien mieć generator prądu?

Skoro wiesz już na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, może czas zastanowić się nad funkcjami lub dodatkowym osprzętem. Analiza rynku sprawiła, że mógłbym śmiało polecić agregat prądotwórczy z AVR. System stabilizacji napięcia jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu wszystkie odbiorniki mogą działać całkowicie bezpiecznie. Zwróć uwagę nie tylko na AVR. Maszyny z miedzianym uzwojeniem prądnicy są zdecydowanie mniej awaryjne. Twoja mobilna elektrownia działać będzie w różnych warunkach, dlatego lepiej zainwestować w sprzęt, który nie ulegnie kosztownej do usunięcia awarii.

Plac budowy często ma sporą powierzchnię. Prace często toczą się w różnych miejscach. W niemal każdym z nich potrzebujemy energii elektrycznej. Oczywiście posiadając generator prądu nie jest to problem, lecz nawet mały agregat prądotwórczy sporo waży. Przenoszenie go z miejsca w miejsce bywa kłopotliwe, lecz można temu zaradzić. Receptą jest tutaj zestaw transportowy. O jego przydatności przekonasz się gdy będziesz musiał pokonać kilkanaście metrów po grząskim lub nierównym terenie. Użyteczny okazać się może także generator z elektrycznym rozruchem. Częste włączanie go przy pomocy kluczyka jest, w dłużej perspektywie, bardziej ergonomiczne i ułatwia pracę.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę kupić?

Nie łatwo określić który model znajdzie największą użyteczność. Nie polecam kupowania sprzętu znajdującego się w marketach budowlanych. Są one często wątpliwej jakości i ulegają usterkom. Cięcie kosztów poprzez wybór urządzenia pochodzącego z nieznanej dystrybucji niesie za sobą spore ryzyko. Nie raz okazywało się, że tani agregat prądotwórczy szybko się psuł, jeszcze przed zakończeniem budowy. Mogę polecić markę, która w moim odczuciu sprawdza się do tego typu przedsięwzięć. Agregaty Kruzer to produkty polskiej firmy. Znalazły one uznanie nie tylko u nas w kraju, ale także za granicą. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim solidne wykonanie w stosunku do ceny. Jeśli kupisz któryś z nich, to wiesz za co płacisz. Wykonana z miedzi prądnica, AVR oraz dostosowywanie się obrotów silnika do obciążenia to tylko niektóre z zalet.

Czym jeszcze moją uwagę zwrócił sklep Kruzer? Serwis gwarancyjny. Niektórzy uważają, że to sprawa drugorzędna, lecz jest ona bardzo ważna. Nikt nie lubi przestojów w czasie prac, a w przypadku awarii agregatu prądotwórczego do budowy domu szczególnie. Rozwiązaniem tego problemu jest system door to door, który polega na tym, że w przypadku awarii kontaktujemy się bezpośrednio z producentem i on na własny koszt wysyła do nas kuriera po wadliwy sprzęt, naprawia go i odsyła z powrotem.

Chcę kupić agregat, gdzie się zgłosić?

Wiesz już co należy zrobić, by wybrać odpowiedni sprzęt. Nie bój się pytać, bo chodzi przecież o Twoje pieniądze. Kontakt z kierownikiem projektu bardzo ułatwi wybór, a jeśli dalej będziesz miał wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą. Kiedy robiłem research zdecydowałem się na kontakt m.in. z białostocką firmą SpecNarzedzia.pl, z którą już wcześniej współpracowałem. Postawiłem się w sytuacji potencjalnego klienta nieposiadającego wiedzy na temat tych maszyn. Osoba, z którą rozmawiałem wiedziała czego oczekuję, zadawała mi precyzyjne pytania i wszystko jasno tłumaczyła. Wspólnie określiliśmy jakiej mocy agregat prądotwórczy na budowę jest mi potrzebny oraz jak w praktyce wygląda eksploatacja tego urządzenia.

Czy znalezienie konkretnego modelu można uznać za trudne? Rynek bogaty jest w tego typu produkty. Każdy z nich ma inne parametry, różni się budową czy przeznaczeniem. Zastanów się zatem jakiego sprzętu potrzebujesz oraz czy będzie on służył tylko podczas budowy, czy też stanie się on później agregatem prądotwórczym do domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *